FAQ

 

Czy kuchnia kubańska jest dobra?

Kuchnia jest typowa dla Karaibów, króluje ryż i czarna fasola, albo zmieszana z ryżem (arroz moro) albo w formie gęstej zupy. Do tego zwykle wieprzowina i typowe dla regionu warzywa na ciepło - juka, bataty, malanga... oraz sałatka - pomidory, ogórek, kapusta. Ryby czy owoce morza (krewetki i langusty) w Hawanie ciężko uświadczyć, ale na prowincji zwłaszcza blisko morza już tak.

Za sprawą 55 lat trwającego kryzysu, kuchnia jest mało urozmaicona ale jest w pełni ekologiczna i prosto ze słońca. Nie ma co liczyć na zakupy na targu, tu dostaniemy najwyżej banany i ananasa. Najlepiej stołować się w "casas particulares", chociaż sektor dobrych, prywatnych restauracji "paladares" rozwija się od kilku lat bardzo prężnie. Przestrzegamy przed restauracjami państwowymi oraz przed makaronami i innymi eksperymentami w ulicznych "cafeterias".

 

Czy można podróżować innymi taksówkami niż Cubataxi?

Można, aktualnie w praktyce nie ma zakazów, za wyjątkiem wjazdu na teren Varadero a także tamtejszego lotniska i lotniska w Hawanie, tzn każda taksówka może przywieźć na lotnisko turystów, ale nie może ich odebrać, tylko licencjonowane.

Na wszystkich dworcach autobusowych taksówki oferują transport w cenie autobusu, jak zbierze się komplet i jest to bezpieczne. Negocjacja cen i ustalenie kwoty przed startem to podstawa. Warto też wspomnieć, że się jest z Polski. Kubańczycy zakładają, że turyści to głównie Niemcy, Brytyjczycy i Kanadyjczycy, a jak słyszą "Polonia", często schodzą z ceną. Przykładowa wynegocjowane ceny: 220km z kierowcą czekającym na nas, gdy plażujemy (9h czasu) = 65 CUC. inny przykład z Cienfuegos za transport w dwie strony na plażę 20km to 20 CUC.

 

Czy muszę mieć wizę?

Polacy potrzebują "kartę turysty", która kosztuje 22 Euro i można ją otrzymać w Ambasadzie Republiki Kuby w Warszawie ( trzeba mieć dowód ubezpieczenia turystycznego, przelotu i rezerwacji pierwszego noclegu - może być casa particular) jest to pewne utrudnienie bo wnioski są przyjmowane 2 dni w tygodniu. Konsulat jest malutki i warto kontaktować się telefonicznie. Kartę można też załatwić trochę drożej ale prościej za pośrednictwem biur podróży. Karta turysty jest ważna przez 30 dni i nie wolno jej zgubić (sprawdzana przy wyjeździe). Proponujemy skorzystać z biura podróży Opal Travel http://www.opaltravel.pl/zwiedzanie/kontakt---biura-agencyjne

 

Czy na Kubie jest bezpiecznie?

Tak, Kuba to jeden z najbezpieczniejszych krajów świata. Oczywiście zawsze istnieje zagrożenie, że ktoś wyrwie torebkę, ukradnie coś z samochodu albo spróbuje Cię oszukać  w restauracji przy płaceniu rachunku. to mi się zdarzyło  , ale brutalne przestępstwa (pobicie, rozbój) są na Kubie traktowane bardzo poważnie i brutalnie karane (za pobicie można dostać dłuższy wyrok więzienia niż za morderstwo w Polsce). Warto pamiętać, że grożą bardzo surowe wyroki za posiadanie narkotyków (nawet marihuany). W Hawanie należy uważać na kieszonkowców. Schemat jest taki jeden zagaduje poklepuje po ramieniu a drugi z tyłu z kieszeni wyciąga kasę

 

Czy na Kubie jest dostęp do internetu?

Tak, są 353 strefy publiczne WIFI, 611 kafejek internetowych w 2005 miejsc. Problemem są kolejki po karty dostępu a później kolejki do komputera. Rosnąca ilość strefy publiczne WIFI redukuje ten problem. Aktualna cena-1 godzina internetu kosztuje 1,50 CUC, prędkość jest przyzwoita. Aby skorzystać z stref WIFI lub kafejki trzeba zakupić kartę pre paid na 1 lub 5 godzin. Na Kubie nie funkcjonuje skype używa się powszechnie aplikacji IMO. Działa bardzo sprawnie można prowadzić swobodnie video rozmowy.

 

Czy na Kubie jest telefonia komórkowa?

Tak, Kuba jest dobrze pokryta zasięgiem państwowej sieci komórkowej. Roaming działa. Tzn. można  wysyłać i odbierać SMSy. Z numerami telefonów na Kubie można się skontaktować korzystając z automatów na ulicy. Niektóre są na specjalne karty. Inne są na monety peso. Można wrzucać już od 20 centavos. Za 3 peso można solidnie porozmawiać, chyba z 15 minut międzymiastowej. Połączenia do Polski są dość drogie ok 8 zł/min wychodzące ok 5 zł/min przychodzące ok 10 zł/min lokalny kontakt miedzy 2 polskimi numerami, sms do Polski  odbieranie sms'ów bez opłat. Przy połączeniu na kubański telefon  komórkowy z telefonu stacjonarnego płaci odbierający. Większość nawet średnio zamożnych Kubańczyków ma telefony komórkowe. Ciekawostką jest to, że jest  zarejestrowanych ponad 4000 000 użytkowników telefonów komórkowych

 

Czy na Kubie są naciągacze?

W wielu miejscach można spotkać masa nieznośnych naganiaczy, którzy próbują wcisnąć taksówkę lub pokój. Czasem jest to bezpośrednio właściciel pokoju i może się to opłacać. Zazwyczaj jest to jakiś znajomy znajomego , ma to pewne zalety bo wie gdzie szukać, ale różnie bywa z ceną. Na dworcu umówicie się, że dwie noce ze śniadaniem mają kosztować razem 40 CUC, a po kilku wizytach i paru telefonach okazuje się, że cena za pokój to 45 CUC bez śniadania. Więc wszystkie obietnice serwowane przez naganiaczy należy traktować z dystansem.

Naciągacze będą próbowali również wcisnąć cygara, alkohol, prostytutki i wiele innych rzeczy. Zalecamy tego unikać. Tylko cygara niestety różnej jakości można kupić na ulicy bo nie ma sklepów z tanimi cygarami.

 

Dlaczego dla turystów wszystko jest droższe?

Ten temat jest bardzo złożony. Zaczęło się od równości w komunizmie, która szybko zaoferowała wszystkim takie samo nic zwłaszcza w "okresie specjalnym" po upadku bloku sowieckiego. Potem, aby z czegoś ratować system zaczęły powstawać zamknięte enklawy dla turystów, a z czasem wypożyczalnie samochodów i sklepy (typu pewex). W tych sklepach mogli się także zaopatrywać Kubańczycy za dewizy od rodzin za granicą, a prawie każdy taką posiada. To właśnie doprowadziło do podwójnej waluty i pewnej narodowej schizofrenii. Z czasem ze sklepów za peso lokalne, a także asortyment towarów reglamentowanych, zniknęła większość z wcześniejszego niewiele. Do tego należy pamiętać że Kubańczyk oficjalnie zarabia 20 dolarów miesięcznie, nieważne czy jest lekarzem czy stróżem. a ceny wszystkich produktów za wyjątkiem kilku podstawowych, są często astronomiczne. Rozwinęło się w związku z tym przeświadczenie że turysta ma możliwości o których Kubańczyk nie może marzyć. Większość społeczeństwa uważa że każdy obcokrajowiec jest milionerem chociaż niektórzy to sknery. Stanowisko to było także kreowane przez państwo, które wprowadziło podwójne ceny za te same usługi: np. wejścia do Parków Narodowych, są 25 razy wyższe dla obcokrajowców.

 

Jak opłacić wyprawę

Na podane konto po wysłaniu zgłoszenia należy wpłacić zaliczkę  niezbędną do zabezpieczenia noclegów i transportu w wysokości zależnej od rodzaju wyprawy pozostałą kwotę wpłaca się rezydentowi po przylocie do Hawany.

 

Jak dolecieć na Kubę i ile kosztują bilety?

Można lecieć z przesiadką w Moskwie liniami Aeroflot już od 2400 zł z Warszawy. Uprzedzając ewentualne wątpliwości, Aeroflot to w pełni "europejska" linia lotnicza (lata się nowymi samolotami Airbus i Boeing, obsługa jest miła, każde siedzenie ma swój system rozrywki z ekranem LCD itp.), a moskiewskie lotnisko Szeremietiewo to wysokiej klasy port lotniczy, czysto, wszędzie darmowy internet bezprzewodowy. Minusem lotu Aeroflotem, który zwykle jest najtańszą i w pełni cywilizowaną opcją, jest kilkunastogodzinny pobyt na lotnisku w Moskwie. Należy śledzić promocje KLM-u i AirFrance, dla mieszkańców południowo zachodniej Polski także z Pragi. Często Tui i Rainbow promują loty swoim czarterem do Varadero, z tego względu w każdym programie oferujemy odbiór z lotniska w Varadero bez dodatkowej opłaty. 

 

Jaka waluta obowiązuje na Kubie?

Na Kubie obowiązują dwie waluty - Cuban convertible peso (znana także jako CUC - czytane jako "kuk" lub "se u se", convertibles, dollars) i peso kubańskie (znana także jako pesos cubanos, MN lub moneda nacional). Euro i inne waluty na CUC można legalnie wymienić na lotnisku w kantorach, hotelach kursy są trochę rożne. Dolar USA jest obiążony dodatkową opłata 10% najlepiej zaopatrzyć się w Euro ew. dolary kanadyjskie oczywiście większość walut zachodnich też jest wymienialna. Wartość CUC jest stała względem dolara amerykańskiego ( kurs wynosi 1 do 1). 1 CUC = 24 pesos. Szacunkowe wartości w złotówkach dla porównania cen (kwiecień 2015): 1Euro=1,06 CUC =3,8zł 1 peso = 0,13zł. CUC jest walutą głównie dla turystów i wszystkie rzeczy typu taksówka, hotel, pokój, restauracja, sklep, internet są opłacane w CUC. W pesos można płacić za "jedzenie z okienka", autobusy lokalne, przewozy taksówkami kolektywnymi i owoce warzywa na rynkach, posiłki w restauracjach państwowych. CUC na pesos można legalnie wymienić w kantorach, hotelach na lotnisku kursy są trochę rożne. Należy pamiętać, by nie dać sobie wcisnąć pesos, gdy należy nam się CUC.

 

Jakie napięcie i gniazdka są na Kubie?

Standardowo jest 110V i gniazdka jak w USA (pionowe blaszki), ale w większości miejsc gniazdko jest "uniwersalne". Warto mieć przejściówkę. Jeśli masz ładowarki do sprzętu o uniwersalnym zakresie napięć (najczęściej są na 100-240V), to będzie gdzie podłączyć. Czasem tu i ówdzie są obok siebie gniazdka 110V i 220V (szczególnie w hotelach, czasem też w pokojach prywatnych pod wynajem). Niektóre urządzenia, np. klimatyzatory są czasem sprowadzane z Europy i pracują na napięcie 220V, więc Kubańczycy nawet dla siebie miewają gniazdka o różnych napięciach. Dlatego warto się przyglądać, do jakiego napięcia akurat coś wkładamy, jeśli nasze urządzenie nie jest uniwersalne.

 

Kiedy jechać na Kubę?

Kuba leży na półkuli północnej, tak jak Polska, więc zimą jest zimno, a latem jest cieplej-znacznie :) Warto jechać od października do kwietnia, bo wtedy temperatury są przyjemne (20-30°C), a pogoda piękna (mało deszczu). W zimie bywa ze cały miesiąc nie spadnie ani kropla deszczu. Latem temperatury są wyraźnie wyższe (25-35°C), a słońce dużo mocniejsze.

W porze deszczowej (maj-październik) deszcz pada tylko chwilę popołudniu,  a we wrześniu i na początku października można spotkać niszczycielskie huragany.

 

Ubezpieczenie podróży

Do wypełnienia

 

W jakim języku porozumieć się na Kubie?

Po hiszpańsku, choć jest w ich wersji hiszpańskiego nieco udziwnień. Po angielsku mówią nieliczne osoby związane z przemysłem turystycznym w Hawanie i Santiago. Ogólnie tylko hiszpański, ale język za to bardzo łatwo "wchodzi" :) Wystarczy nauczyć się podstawowych fraz ("ile kosztuje", "gdzie jest", "czy można") i liczebników, żeby się dogadać. Polecamy przestudiowanie "rozmówek polsko-hiszpańskich" w samolocie.