ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE

Turyści otrzymują do dyspozycji pokoje dwuosobowe w casas particular, oraz hotel Maria la Gorda.Casa particular to niezależne pokoje wynajmowane przy domach kubańskich. Formuła ta istnieje od ponad 20 lat i cieszy się bardzo duża popularnością wśród turystów. Casa particular to gwarancja wysokiego standardu (pokoje dwuosobowe, łazienka, lodówka, klimatyzacja, czysto, komfortowo i przyjemnie) oraz prawdziwej kubańskiej gościnności i wyśmienitej kuchni.

Hotel Maria la Gorda posiada 3 gwiazdki według europejskich norm. Zapewnia czyste i obszerne pokoje w pawilonach, pełne wyżywienie (śniadanie, obiad i kolacja) w restauracji, w formie szwedzkiego stołu. Woda do posiłków jest dodatkowo płatna.

  • Śniadanie to zazwyczaj: sok ze świeżych owoców, mleko lub jogurt naturalny, owoce, chleb, masło, dżem, omlet lub sandwich, kawa.
  • Obiad to: ryba, krewetki, kurczak lub wieprzowina z dodatkami - ryż, fasola czarna lub kolorowa w formie gęstej zupy, typowe dla regionu warzywa gotowane lub smażone (yuca, bonato, platany), sałatki (ekologiczne i prosto ze słońca), woda, kawa. Czasami dla urozmaicenia spaghetti z krewetkami lub obiad wegetariański.
  • Kolacja jest podobna do obiadu. Często dodatkowo na stole pojawia się zupa, co najmniej 3 razy w trakcie pobytu langusta, a także owoce lub deser.
  • Transport odbywać się będzie kilkoma amerykańskimi klasycznymi samochodami (w doskonałym stanie) lub opcjonalnie busem.

BEZPIECZEŃSTWO

Kuba jest miejscem bezpiecznym, zarówno w kwestii przestępczości jak i spraw zdrowotnych. Należy ona do tych krajów, w których potencjalni przestępcy czują respekt przed policją. Z kolei wysoki poziom służby medycznej to chluba rewolucji. Bardzo duży nacisk kładziony jest na działalność profilaktyczną, kontrole stanu sanitarnego zbiorników, opryski prewencyjne przeciw komarom oraz inne tego rodzaju czynności.Żadne szczepienia nie są obowiązkowe. Jedynie, jak zwykle w przypadku wyjazdu do tropikalnego kraju, zaleca się szczepienie przeciwko żółtaczce typu B, tężcowi oraz błonnikowi. Zakażenie amebą czy malarią jest praktycznie nie możliwe, a co więcej, na wyspie nie ma zwierząt mogących stanowić bezpośrednie zagrożenie dla człowieka. Podczas kąpieli w morzu należy oczywiście zachować ostrożność: nie należy niczego dotykać, wszystkie zwierzęta morskie mogą okazać się niebezpieczne. Szczególnie należy uważać na zielone mureny i skrzydlice. Rzadkością nie są także niewielkie parzące meduzy.

WALUTA

Na Kubie obowiązują dwie waluty: peso lokalne i peso wymienialne, nieoficjalnie oparte na dolarze amerykańskim – C.U.C. Jako turyści posługiwać się będziemy tylko tymi drugimi. Jednak walutą, którą należy ze sobą zabrać, jest euro. W styczniu 2014 roku za 1 euro kantory płaciły 1.14 C.U.C. Można także podjąć gotówkę z bankomatu.

NURKOWANIE

W Zatoce Świń (Playa Larga) 7 nurkowań z brzegu. Do stanowisk nurkowych dojeżdżamy samochodami. Uskok tektoniczny ma około 100 metrów od wybrzeża ze ścianką i widocznością do 50 metrów. Dwa nurkowania w cenotach. W odróżnieniu od cenotów meksykańskich tutejsze są dziewicze, większość nieprzystosowanych do nurkowania komercyjnego. Kubańskie cenoty bliższe są także nurkowaniu jaskiniowemu. W "Cueva de los Peces" znajduje się obszerna niecka z halokliną na głębokości 10 metrów. Później wpływamy do ciemnego tunelu na około 5 minut, wypływamy w komorze ze światłem i wracamy głębszym tunelem, Wypływamy w tej samej grocie, gdzie zaczęliśmy nurkowanie, na głębokości 25 metrów.

Zobaczymy tu: ryby (stąd nazwa), czerwone krewetki, charakterystyczne dla cenotów gry świateł i formacje. W morzu znajdują się 3 wraki, a także kaniony i tunele oraz typowe dla Karaibów skupiska korali: wielkich rozmiarów gorgonie, madreporowce, gąbki. Możemy spotkać takze niezwykłe okazy fauny: duże ilości małych i średnich ryb w bajecznych kolorach, langusty, baracudy, skrzydlice, kraby pustelniki i wiele innych.

W Maria la Gorda czeka nas prawdziwa uczta nurkowa! 58 miejsc do wyboru, 7 nurkowań z łodzi. Kompletnie dziewicze tereny i żadnego przemysłu w promieniu wielu kilometrów. Co więcej, jest to jedyny ośrodek turystyczny w zachodniej części wyspy Okolica ta to także typowe Karaiby. Spotkamy tu wiele korali i ryb w tym: niezwykle rzadkie czarne korale, graniki (groupers), gąbki oraz wiele skrzydlic i średnich ryb. Mamy także dużą szansę na zobaczenie rekina szarego lub byczego oraz żółwi. Bardzo ciekawa rzeźba dna morskiego: jaskinie, tunele, ścianki. Nurkowanie do 40 metrów.

 

Sprzęt nurkowy, butle aluminiowe 12 i 15 litrowe z końcówkami din i int, w Maria la Gorda tylko butle 12.

 

Temperatura wody w sezonie: Playa Larga – 27 stopni, Maria la Gorda – 26.