Program trekkingowy 14 dni

Program trekkingowy 14 dni

 

Wstęp

Prezentowany program składa się z czterech etapów.

Po przylocie do Hawany udajemy się do nadmorskiej wioski Playa Larga. Jest tu czas na aklimatyzację, relaks na uroczej plaży oraz w malowniczym ośrodku ¨Caleta Buena¨, a także obserwacje stąd flamingów i innych ptaków w Parku Narodowym ¨Salinas¨. Trekking na tym etapie jest zdecydowanie nizinny, odbędziemy kilkugodzinny spacer po niskopiennej dżungli, z typowymi dla tego regionu rozlewiskami jurajskimi, ptactwem i roślinnością.

W części drugiej, po dniu i nocy w pełnym życia (także nocnego), ślicznym Cienfuegos udamy się w góry, w stronę Trinidadu. To już zdecydowanie górski etap ze szczytami powyżej 1000 m. n.p.m. Inna roślinność, wspaniałe widoki i wodospady z naturalnymi lagunami, w których kąpiele będą orzeźwiającym odpoczynkiem. Czekają nas tutaj 2 noce w schroniskach, w udostępnionych nam dwuosobowych namiotach. Z cywilizacją znowu zetkniemy sie w Trinidadzie, miejscem pielgrzymek turystów poszukujących starej kolonialnej atmosfery. Będzie tu kolejna okazja uczestnictwa w życiu nocnym, a w dniu wolnym kilka atrakcji do wyboru.

Z Trinidadu odbędziemy całdniową podróż do Sierra Maestra na wschodzie wyspy. Tu czeka nas wyprawa na Pico Turquino (1950 m. n.p.m.) najwyższy szczyt Kuby. Podchodzić będziemy od strony północnej z wysokości 900 metrów, po drodze zwiedzimy ¨Comendancia de Che¨, gdzie Che Guevara i Fidel ukrywali się przed rewolucją 59 roku. 5 km przed szczytem spędzimy noc w schronisku a następnego dnia po zdobyciu Turquino schodzimy do schroniska na wybrzeżu .

Na koniec damy nieco odpocząć nogom, poznamy Santiago de Cuba, z jego niezwykłą atmosferą i Hawanę. Wrażeń kulturalnych, turystycznych i imprezowych w tej części nie zabraknie.

 

Program

Dzień 1

Przylot do Hawany, transfer do Playa Larga, zakwaterowanie w casas particular (opis w zakwaterowanie i wyżywienie), wspólna kolacja.

Dzień 2

6 godzinny trekking w dżungli w pobliżu wioski Hondones

Dzień 3

Obserwacje flamingów I innego ptactwa wodnego w Parku Narodowym Salinas (od listopada do końca marca) a potem relaks w malowniczym ośrodku nadmorskim ¨Caleta Buena¨.

Dzień 4

Po śniadaniu przejazd do oddalonego o 150 km Cienfuegos, zakwaterowanie w casas particular, po obiedzie zwiedzanie miasta, wieczorem opcjonalnie życie nocne.

Dzień 5

Po późnym śniadaniu wyjazd w góry do Parku Narodowego ¨El Nicho¨, najbardziej na Kubie spektakularne wodospady, relaks i kąpiel w lagunach pod wodospadami. Obiad I kolacja w restauracji w pobliżu Parku, nocleg w schronisku w namiotach.

Dzień 6

6 do 8 godzinny trekking do Parku Narodowego ¨Guanayara¨, bagaże pojadą samochodem do Topes de Collantes gdzie dotrzemy dnia 7-go. W drodze dziewicza tropikalna natura I wiele endemicznych ptaków. W Guanayara znowu wodospady, baseny naturalne I nocleg w namiotach. W trakcie trekkingu obiad w formie lunchpakietów.

Dzień 7

Ciężarówką do Topes de Collantes, słynnego kurortu z kilkoma hotelami i sanatorium. Tutaj w trakcie 5-godzinnej wycieczki zwiedzimy dwa rezerwaty: Vegas Grandes i El Coburni a w nich kolejne niezwykłe wodospady (Vegas Grandes prawie 300 metrów!) i laguny. To ostatni trekking w tych łańcuchu górskim, zakończymy go obiadem w popularnej restauracji ¨Mi Retiro¨ i z bagażami zjedziemy do Trinidadu. Tego wieczoru i kolejnego polecamy tutejsze kluby nocne.

Dzień 8

Dzień wolny w Trinidadzie. Do wyboru atrakcje:

Wycieczka całodniowa na plażę Ancon, 15 km od Trinidadu. Koszt dodatkowy 10 dolarów - transport w dwie strony, plus koszt obiadu.

Pociągiem w stylu retro przez dolinę ¨Los Ingenios¨ do ¨Wieży Niewolników¨ i starej hacjendy. Koszt 10 dolarów plus obiad.

Konno po dolinie koło Trinidadu, punkt widokowy, hacjenda, wodospad. Koszt 15 dolarów plus obiad.

Dzień 9

Całodniowy transfer do Bayamo u stóp Sierra Maestra. Zakwaterowanie w casas. Kolacja, odpoczynek.

Dzień 10

Wcześnie rano samochodami do wejścia do Parku Narodowego Pico Turquino. Bagaże objadą góry i będą na nas czekać z drugiej strony na wybrzeżu. Ten dzień będzie forsowny, najpierw odbijemy nieco ze szlaku na szczyt do ¨Comendancia de Che¨, potem kilka stromych podejść i zejść w tempie aby dotrzeć przed nocą do schroniska 5 km od szczytu.

Dzień 11

Pobudka przed świtem i 4 godzinne podejście na szczyt. Widok na pasmo górskie poniżej i Morze Karaibskie z pewnością wynagrodzi wysiłek. Teraz czeka nas już tylko droga w dół, 1950 metrów różnicy wysokości. Na wybrzeżu nocleg w schronisku.

Dzień 12

100 km malowniczą drogą wzdłuż wybrzeża do Santiago de Cuba. Zakwaterowanie i obiad. Zwiedzanie miasta, po kolacji czas wolny.

Dzień 13

Czas wolny w Santiago, po kolacji nocny transfer do Hawany (12 godzin).

Dzień 14

Zwiedzanie Hawany, nadmorskie dzielnice rezydencjalne: Vedado, Miramar, CentroHavana i Hawana Vieja.

Dzień 15

Czas wolny, po obiedzie wylot.

 

Cena 1490 dolarów

Cena obejmuje: 10 noclegów casach particular i 4 w schroniskach (2 w namiotach), śniadania, obiady i kolacje ( za wyjątkiem 3 obiadów: w dniu wolnym w Trinidadzie, Santiago i Hawanie), wszystkie transfery, wstępy do Parków Narodowych i usługi przewodników, opiekę polskojęzycznego rezydenta.

Cena ni obejmuje: biletu lotniczego, wizy kubańskiej (25 dolarów) i ubezpieczenia turystycznego, atrakcji nie ujętych w programie, alkoholu i napoi innych niż woda do posiłków, opłaty lotniskowej przy wylocie (25 dolarów)

 

Ze sprzętu należy mieć dobre buty, lekkie śpiwory, krótkie (górskie) kijki.